logo
24. decembra 2024

Spremembe Zakona o gospodarskih družbah – poročanje o trajnosti

Zadnja novela Zakona o gospodarskih družbah (ZGD-1M), ki je začela veljati 18. 12. 2024, je zaradi prenosa nekaterih direktiv in uredb Evropske unije v pravni red Republike Slovenije, uvedla določene spremembe, ki imajo lahko pomemben vpliv na poslovanje gospodarskih družb in njihove obveznosti.

Bistvene spremembe je mogoče razdeliti v tri večje sklope: (a) nekoliko se spreminjajo definicije velikosti gospodarskih družb, (b) ureja in spreminja se obveznost poročanja o trajnosti in (c) za določene družbe zavezanke se ureja obveznost uravnotežene zastopanosti spolov. Novela sicer uvaja še nekatere druge spremembe, vendar se tu osredotočamo le na najbistvenejše sklope.

V zvezi s spremembo definicij velikosti gospodarskih družb je treba ugotoviti da se pragovi za določitev velikosti gospodarskih družb višajo v delu čistih prihodkov od prodaje in vrednosti aktive (medtem ko merilo glede na število zaposlenih ostaja enako). Lahko se torej zgodi, da bo določena družba, ki je sedaj štela za veliko ali srednjo družbo, zardi zvišanja pragov padla v nižji razred velikosti družbe. Tako npr. po novem za srednjo družbo šteje družba katere povprečno število delavcev v poslovnem letu ne presega 250 (ostaja enako), njeni čisti prihodki od prodaje ne presegajo 50.000.000 eurov (prej 40.000.000 eurov)in katere vrednost aktive ne presega 25.000.000 eurov (prej 20.000.000 eurov). Na enak način se pragovi spreminjajo tudi pri drugih razredih družb.

Druga bistvena sprememba je uvedba obveznosti vključitve poročila o trajnosti v poslovno poročilo za nekatere družbe vključno z uvedbo natančnih smernic, kaj mora poročilo o trajnosti vsebovati. Za velike družbe, ki so subjekti javnega interesa in katerih povprečno število zaposlenih v poslovnem letu je na bilančni presečni dan večje od 500 in za določene obvladujoče družbe, ki so subjekti javnega interesa velja, da obveznost poročanja o trajnosti velja že za poslovno leto, ki se začne v letu 2024. Obveznost poročanja o trajnosti za ostale velike družbe in določene obvladujoče družbe, ki skupaj z odvisnimi družbami dosegajo pogoje za velike družbe nastopi za poslovno leto, ki se začne v letu 2025. Navedeno pomeni, da bodo velike družbe (po novi definiciji) že za poslovno leto, ki se bo začelo v letu 2025, zavezane poročati o trajnosti (in sicer v letnem poročilu, ki bo objavljeno v letu 2026). Dodati velja še, da bo enaka obveznost nastopila za poslovno leto, ki se bo začelo v letu 2026 še za določene druge subjekte in sicer: (i) za majhne in srednje družbe, z vrednostnimi papirji katerih se trguje na organiziranem trgu, razen za mikro družbe (ii) za majhne in nekompleksne institucije, če gre za veliko družbo oziroma majhno ali srednjo družbo, s katere vrednostnimi papirji se trguje na organiziranem trgu, ki ni mikro družba ter za (iii) za lastne zavarovalnice in pozavarovalnice po zakonu, ki ureja zavarovalništvo, če gre za veliko družbo oziroma majhno ali srednjo družbo, s katere vrednostnimi papirji se trguje na organiziranem trgu, ki ni mikro družba (pri čemer za družbe iz točke (i) zgoraj velja, da se lahko odločijo, da ne pripravijo poročila o trajnosti za poslovna leta, ki se začnejo pred 1. 1. 2028, pri čemer morajo v poslovnem poročilu na kratko pojasniti, zakaj poročila o trajnosti niso pripravili).

Tretji bistven sklop sprememb pa je obveznosti glede deleža zastopanosti spolov. Novela določa obveznost določenih družb glede deleža zastopanosti spolov med člani organov nadzora ter med člani organov vodenja in nadzora ter izvršnimi direktorji. Družbe zavezanke so: (a) družba, s katere vrednostnimi papirji se trguje na organiziranem trgu, ima več kot 250 zaposlenih in hkrati čisti prihodki od prodaje presegajo 50.000.000 eurov ali vrednost aktive presega 43.000.000 eurov in (b) družba z večinsko kapitalsko naložbo države ali samoupravne lokalne skupnosti, v kateri ima država ali samoupravna lokalna skupnost neposredno ali posredno večinski delež ali večino glasovalnih pravic, ima vsaj 250 zaposlenih in izpolnjuje pogoje za velike družbe.

Za vsa morebitna vprašanja smo dosegljivi na info@bzlaw.si ali po telefonu na 01 / 444 00 80.

Nazaj na novice

Avtor članka

Spremembe Zakona o gospodarskih družbah – poročanje o trajnosti

Nazaj na vrh